7 Şubat 2015

20. Depo Nedir?

Bu yazı, bu sayfanın çevirisidir.

Kubuntu'da kurulmak üzere kullanılabilir binlerce uygulama mevcut. Bu programlar yazılım arşivlerinde (depolar) saklanmakta ve İnternet üzerinden kurulum için hazırdırlar. Bu, yeni programları kurmayı oldukça kolaylaştırır. Ayrıca, kurduğunuz her program özellikle Kubuntu için test edilip derlendiği için, güvenlidir de...
Kubuntu yazılım deposu dört "bileşen" içinde düzenlenmiştir: Kubuntu'nun destek seviyesi ve Ubuntu'nun (ve Kubuntu'nun) Özgür Yazılım Felsefesi'ne (İngilizce) uyumuna bağlı olarak. Bu bileşenler Main (Temel) (resmi olarak desteklenen yazılım), Restricted (Kısıtlı) (tamamen özgür bir lisans altında sunulmayan destekli yazılım), Universe (Evren) (topluluk tarafından yönetilen, resmi olarak desteklenmeyen yazılım) ve Multiverse (Çoklu Evren) ("özgür olmayan" yazılım). Depolar hakkında daha fazla bilgiyi burada (İngilizce) bulabilirsiniz. 
Kubuntu ISO'ları, Temel ve Kısıtlı bileşenlerinden yazılımlar içerir. Sisteminiz bu depoların İnternet tabanlı konumlarından haberdar olduğunda, kurulum için daha birçok yazılım hazır olacaktır. Sisteminizde zaten kurulu olan yazılım paket yönetim araçlarını kullanarak, bir kurulum ortamı (CD, DVD vb.) ihtiyacı olmadan doğrudan İnternet üzerinden yazılım araması yapabilir, kurabilir veya güncelleştirebilirsiniz.
Canonical artık Opera ve Skype gibi özellikle Ubuntu için derlenmiş yazılımlar içeren bir depo yönetmektedir. Ancak bu yazılımlar açık kaynaklı yazılım değildir.
IconsPage/note.pngBu sayfa Kubuntu sürümlerinde yazılım depolarını (kaynaklarını), nasıl yöneteceğinizi açıklar. Ubuntu yazılım depo yönetimi için bu viki sayfasına bakın (İngilizce).

Kubuntu İçerisinde Depoları Yönetmek

Depo Eklemek

Kubuntu, yönetim için Muon'u kullanır. Açmak için KMenü'ye tıklayın ve Muon'u açın.
Muon Keşfet'i başlatın. Pencereden Kaynaklar, Yazılım Kaynaklarını Yapılandır seçin. Sorgu penceresinde yönetim parolanızı girin.

'Diğer Yazılımlar' sekmesine sol tıklayın.
 'Ekle...' düğmesine sol tıklayın.
Metin kutusuna depo adresini girin. Şuna benzeyen geçerli bir biçimde girilmelidir:deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu raring main
Depoyu eklemek için 'Tamam' düğmesine tıklayın.
'Kapat' düğmesine sol tıkladığınızda, paket listesinin güncellemesini isteyen bir sorgu gösterilecektir. Artık Muon yeni kullanılabilir yazılımları bulabilecek durumda olacaktır.
Komut satırı yöntemi:

Yukarıdakilerin yanı sıra, sadece bir ya da iki komutu yazarak, işlemleri şu şekilde tamamlayabilirsiniz: (Örnek ppa:kubuntu-ppa olarak verilmiştir ancak dilediğiniz PPA ile değiştirebilirsiniz)
su (root (yönetici) kullanıcı olmak için. dilerseniz tüm komutların başına sudo ekleyin)
apt-add-repository ppa:kubuntu-ppa
apt-get update
apt-get upgrade

Bir Depoyu Etkinleştirme

Depoları etkinleştirmek için Muon Keşfet'i kullanabilirsiniz.
Nasıl: Muon Keşfet'i başlatın. Pencereden Kaynaklar, Yazılım Kaynaklarını Yapılandır seçin. Sorgu penceresinde yönetim parolanızı girin ve 'Diğer Yazılım' sekmesine tıklayın. Bir depoyu etkinleştirmek için pencerenin ortasındaki alanda ilgili kutuları işaretleyin. 'Kapat' düğmesine bastığınızda, paket listesinin güncellenmesi için bir sorgu karşınıza gelecektir. Ardından Muon, yeni kullanılabilir yazılımları bulmak üzere yapılandırılacaktır.

Bir Depoyu Devre Dışı Bırakma

Depoları devre dışı bırakmak için Muon Keşfet'i Kullanabilirsiniz.
Nasıl:' Muon Keşfet'i başlatın. Pencereden Kaynaklar, Yazılım Kaynaklarını Yapılandır seçin. Sorgu penceresinde yönetim parolanızı girin ve 'Diğer Yazılım' sekmesine tıklayın. Bir depoyu devre dışı bırakmak için pencerenin ortasındaki alanda ilgili kutuların işaretini kaldırın. 'Kapat' düğmesine bastığınızda, paket listesinin güncellenmesi için bir sorgu karşınıza gelecektir. Ardından Muon, artık kullanılabilir olmayan yazılımları unutacaktır.

Bir Depoyu Kaldırma

Depoları kaldırmak için Muon Keşfet'i kullanabilirsiniz.
Nasıl:' Muon Keşfet'i başlatın. Pencereden Kaynaklar, Yazılım Kaynaklarını Yapılandır seçin. Sorgu penceresinde yönetim parolanızı girin ve 'Diğer Yazılım' sekmesine tıklayın. Bir depoyu kaldırmak üzere pencerenin ortasındaki alandaki mevcut bir depo adını seçin ve 'Kaldır' düğmesine basarak kaldırın. 'Kapat' düğmesine bastığınızda, Muon artık kullanılabilir olmayan yazılımları unutacaktır, paket listesinin güncellenmesi için bir sorgu karşınıza gelecektir. Ardından Muon, artık kullanılabilir olmayan yazılımları unutacaktır.

Ek Resmi Olmayan Depolar

Test desteği için Kubuntu geliştirici ve topluluk üyeleri tarafından yönetilen Kubuntu takımı PPA'sında birkaç depo bulunmaktadır. Bunlar:
  • Kubuntu Güncellemeleri - Ubuntu Güncelleştirmeleri aracılığıyla gelen Kubuntu sürümleri için güncellemler. Çoğunlukla KDE nokta sürümleri. Bunların kullanımının güvenli olması beklenir ancak burada test amaçlı bulunmaktadır. Sonrasında resmi Ubuntu depolarına gitmeleri amaçlanır.
  • Backports (Geri aktarımlar) - Ubuntu geri aktarımlarına gidecek kadar küçük olmayan veya yeterince tets edilmeyen Kubuntu için KDE ve temel KDE uygulamalarının yeni sürümlerinin geri aktarımları. Bunlar, KDE ve ilgili paketlerin temel yeni sürümlerinin sadece son sürümlerini içerirler. Genellikle çalışmaları beklenir ancak daha az kararlı ve yayınlanmak üzere bulunan resmi depolardaki sürümlerden daha az test edilmişlerdir.
  • Beta Backports - KDE ve KDE uygulamalarının beta sürümlerinin geri aktarımlarıdır. Bu PPA, gelecek sürümlere önceden bakmak isteyen meraklılar ve bozukluklarda veya gerilemelerde bunlarla başa çıkabilecek kullanıcılar içindir.
  • Deneysel - Tamamlanmamış Kubuntu paketleri için test alanıdır. Bu PPA günlük kullanım için uygun değildir. Sadece özel bir test desteği için belirli paketleri bu PPA'dan yükleyin. Eğer sisteminizde bir şeyler bozulursa şaşırmayın.
IconsPage/note.pngPPA'larla çalışmak resmi Kubuntu belgelendirmelerindeki bu sayfadan okunabilir.
Depolar ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu sayfadan (İngilizce) ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Makale ile ilgili soru, yorum ve önerileriniz: